یوگا کودکان و نوجوانان

این کلاسها برحسب گروه سنی تشکیل میشوند تا حداکثر بازدهی را داشته باشند .یوگا برای کودکان به صورتی ارائه میشود که نه تنها برایشان سرگرم کننده و آموزنده بر آن تلاش بر این است که مشکلات خاص آنها رفع گردد.این مشکلات میتوانند همچون ترس-ناتوانی در برقراری ارتباط اجتماعی – شب ادراری و.... باشد.یوگا برای هر کدام از این مشکلات تکنیکهای خاصی را معرفی میکندکه خود به خود پاسخگوی نیاز کودک باشد.

یوگای خردسالان متفاوت از یوگای کودکان میباشد.نیاز اصلی خردسالان(بین6تا10سال)در وهله اول ستون فقرات سالم-رشد لگن خاصره(برای دختران)-افزایش رشد قدی و سپس افزایش توانایی در یادگیری – حافظه و قدرت بیان خوب –قدرت برقراری ارتباطات اجتماعی – غلبه بر استرس و افزایش قدرت بینایی است .نکته اخیر از این بابت حائز اهمیت است که اکثر افراد دوران دبستان دچار ضعف بینایی میشوند و علت اصلی آن استرس میباشد.

یوگای نوجوانان تمامی مشخصه های یوگای خردسالان را داراست با این تفاوت که کلاس متناسب با سن ایشان ارائه میشود. به علاوه نیازهای مهم نوجوانان نیز برای این کلاس ها در نظر گرفته میشود.از جمله این نیازها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 آمادگی جسمانی و روانی برای ورود به دوران بلوغ – فعال نگهداشتن غده پینال جهت به تاخیر انداختن بلوغ و نتیجتا رشد جسمی بیشتر – تنطیم عملکرد هیپوتالاموس برای تصحیح وضعیت ستون فقرات و بطور کلی ساختار اسکلتال(نتیجه این کار این است که نشستن – ایستادن- راه رفتن و کلیه حرکات نوجوان زیبا- ظریف و خرامان گونه میشود). از دیگر موارد میتوان افزایش تمرکز – قدرت یادگیری – توانایی در تخیل موضوعات وحافظه قدرتمند را نام برد.

نوجوانان به علت تغییرات هورمونی شدید- از نظر احساسی –عاطفی همیشه در نوسان هستند.به کمک تمرینات بدنی – تنفسی و تمرکزی یوگا سیستم غدد درون ریز متعادل شده و در شرایط مناسب تری برای نوجوان فراهم میگردد.

عضویت در سایت

باعضویت در خبرنامه ما ، می توانید از آخرین اخبار این مجموعه آگاه شوید. برای عضویت برروی ادامه مطلب کلیک کنید

ادامه مطلب

درباره مرکز یوگا بیهار

در این قسمت می توانید اطلاعات مربوط به مرکز بین المللی یوگا بیهار را مشاهده نمایید.

ادامه مطلب

عضویت در انجمن

برای اطلاع از آخرین مباحث علمی یوگا می توانید در انجمن ایران بیهار یوگا عضو شوید.

ادامه مطلب