پرسش و پاسخ 2

در این قسمت پاسخگویی استاد نیک افشان به سوالات مطرح شده دوستان را خواهیم داشت:

 

سوال: شاگردی دارم که در تنفس , مخصوصا تنفسهای عمیق شکمی , دچار حس خفگی میشود, با وجود اینکه سه سال است یوگا انجام میدهد , ولی این احساس را دارد علت چیست؟

جواب: دوباره برگردید به تمرینات پیش پرانایام  ایستاده و ایشان را از نظر فیزیکی و ذهنی اماده کنید . توضیح کامل را در حین اموزش تمرینات تنفسی خواهم داد.

 

سوال: ایا برای شاگرد سیاتیکی فقط خم به جلوها ممنوع است یا کلا کشش همسترینگ هم ممنوع است مثلا پاسچی موتان یا اوتان کامل؟

جواب: این تمرینات خم به جلو هستند . هرگونه که همسترینگها را تحت کشش در آورید ,حرکت خم به جلو محسوب میشود . حتی حرکتی مانند پادانگوشت اسانا

یعنی سلام بر خورشید برای اینگونه افراد ممنوع است؟

البته ممکن است فرد از خم شدن به جلو احساس خوبی داشته باشد ولی چند دقیقه بعد به شدت کمردرد میگیرد. سلام بر خورشید را با احتیاط و با ریتم ملایم انجام بدهید. هنگام خم شدن بهجلو باید زانوها را خم کنند . در حرکت قله یا سگ سر پایین باید زانوها خم باشند و اگر این حرکت برایشان سنگین است به جای آن گربه را انجام دهند.

 

توضیحی بر قوانین پرانا( برگرفته از فایل صوتی استاد نیک افشان)

دانستن قوانین پرانا به اینکار میاید که شما تنفسها رو خیلی بهتر اراءه دهید. چون تنفسها فقط روی لایه پرانیک اثر میگذارد, یعنی انرژیها را راه اندازی میکندبنابراین تا جایی که وقت داریم سعی میکنم مختصری در مورد پرانا و بعد در هفته اینده این توضیحات رو کامل خواهم کرد.

اصولا به پراناها , انرژی های حیاتی, به این صورت نگاه میشود که در کل تمام هستی و تمام بدن ما را در بر گرفته است . این پرانا را در زبان انگلیسی با    حرف بزرگ  " پی   "  مینویسند . پس هر زمانی که به ان برخورد کردید بدانید که منظور انرژی حیاتی به طور کلی میباشد.و اما این انرژی حیاتی در بدن انسان در لایه پرانیک به پنج قسمت تقسیم میشود. اولین آن ,آپانا وایو....وایو به معنای باداست.هر جا به کلمه وایو برخوردید یعنی به یکی از این پنج قسمت  اشاره میشود.آپانا وایو که غلیظترین است ,جهت آن رو به پایین است و مسئول دفع میباشد ,دفع ادرار – مدفوع –وضع حمل و در سطح ذهنی,دفع افکار پوسیده-احساسات ناخوشایند و هرانچه در ذهن به صورت زائد و تفاله در آمده است. افرادی که قادر نیستند خاطرات بد را دور بریزند ,قادر نیستند افکار بد رو دور بریزند.اینان همگی در حرکت آپانا دچار اشکال هستند.

 

ادامه دارد

 

 

 

 

عضویت در سایت

باعضویت در خبرنامه ما ، می توانید از آخرین اخبار این مجموعه آگاه شوید. برای عضویت برروی ادامه مطلب کلیک کنید

ادامه مطلب

درباره مرکز یوگا بیهار

در این قسمت می توانید اطلاعات مربوط به مرکز بین المللی یوگا بیهار را مشاهده نمایید.

ادامه مطلب

عضویت در انجمن

برای اطلاع از آخرین مباحث علمی یوگا می توانید در انجمن ایران بیهار یوگا عضو شوید.

ادامه مطلب