فایل صوتی 4 (استاد نیک افشان)

کسی که میگرن دارد در زمان شروع درد

 نباید شروع به تمرین را شروع کند, اصلا نباید به کلاس بیاید.باید در زمانهای غیر درد با انها کار شود.ولی سردردهای انواع دیگر را , میشود کار کرد به گونه ای که سردرد نیز خوب شود.حالا فرض میکنیم که چند نفر در کلاس هستند که ذهن بسیار شلوغ و همینطور سردرد دارند و شما از خطوط چهره و شیار های عمیق صورت آنها متوجه هستید که این افراد ذهن بسیار شلوغ و اشفته ای دارند. برای این افراد باید یک کار اضافه تر هم انجام دهید. قبلا به حرکات چشم اشاره کردیم که اودانا را راه می اندازد. باز در حرکات ساده وضعیت قوس کمر را که کمی باعث تحریک تاج سر میشود. همین تحریک تاج سر یا کار کردن با چشم, باعث ازاد شدن انرژی بلوکه شده در کاسه سر میشود و از تاج سر بیرون بیاید. حتی ضربه زدن به تاج سر این کمک را میدهد که این انرژی گیر کرده را آزاد کنید.

حالا پیشنهادی دارم, فرض کنید که میخواهید کلاسی تشکیل دهید که بیش از همه روی عنصر اتش کار کنید. سامانا را راه می اندازد , آتش را راه می اندازد. اگر مسیر عبور این آتش را آزاد نکنید ,درون افراد گیر خواهد کرد و مثل یک کوه آتشفشان خفته باقی می ماند. با هر تلنگری میتواند به صورت خشم آزاد شود. پس باید حتما آن انرژی را متعادل کنید. اینکه فقط روی عنصر آتش کار کنید یا روی اساناهایی که انگیزشی هستند , درست نیست. شاگرد خیلی شاد قبراق و پر انرژی از شما جدا میشود ولی آن اتش درون, آتش متعادلی نیست.خیلی زود میتواند تبدیل به خشم شود ,انهم خشمی غیر قابل کنترل,نه خشم خوب ,, نه خشمی که به صورت انگیزه فرد را پیش ببرد. حالا روی آن فکر کنید و برنامه ای  را تنظیم کنید که چگونه میشود که بیشتر برنامه کلاس را روی عنصر آتش در محدوده سامانا اختصاص داد و چگونه باید این انرژی راه اندازی کرده اید, را متعادل کرد. یعنی باید قبل و بعد از این تمرینات تمهیداتی را بیندیشید که عسیر عبور انرژی را آزاد بگذارید. در زمان استراحت ها حتما دقت کنید . روی انتخاب آساناها دقت کنید و به یاد داشته باشید که کلاس را برای افراد مبتدی برگزار میکنید. مبتدی که همه تمرینات برای او باید ساده ارائه گردد. تمرینات باید با حداقل فشار برای این شاگردان قابل انجام باشد.

......,

گفتیم پیش از اینکه بخواهیم تمرینات تنفسی را آموزش دهیم, باید یاد بگیریم که چگونه با آساناها انرژی ها را متعادل کنیم.چون با اندکب توجه به تنفس, بدن پرانیک فعال میشود, هر پنج وایو, یعنی آپانا – سامانا – پرانا – اودانا – ویانا, به هر کدام از اینها یک وایو میگویند یعنی اپاناوایو – سامانا وایو- پراناوایو – اودانا وایو  و ویانا وایو. بنابراین قبل از اینکه بخواهیم تمرین تنفسی دهیم باید این وایوها (انرژی ها) در بدن فرد سیال و متعادل شوند. به محض اینکه کسی به تنفس هایش توجه کند, این اتفاق به خودی خود خواهد افتاد. این پنج انرژی راه اندازی میشوند و اگرانسدادی در مسیر عبورشان باشد , حال فرد را بد خواهند کرد.دگرگون میکنند .حالا برحسب اینکه این انسداد کجا باشد نوعی از حال بد اتفاق میافتد.پس ما باید حتما به کمک آساناها, اول آن تعادل پرانیک را ایجاد کنیم و بعد به تنفسها بپردازیم.اما قبل از انکه بخواهیم به تنفس ها بپردازیم , میتوانیم توسط تمرینات پیش پرانایام,که قبلا در مورد آنها صحبت کرده ایم, ری ها را آماده کنیم. یکی از بهترینهای پیش پرانایام ها,پرانایام یا پیش پرانایام ایستاده است,, که با حرکت دستها میسر میشود.خود بخود, هم پرانا وایو را آزد کرده ایم , هم گیری که بر سر راه مفصل بازو است آزاد میشود, و دیگر آنکه با کمک حرکات گردن مسیر عبور پرانا وایو به سمت اودانا وایو را آزاد میکنیم.....

مطلب ادامه دارد

 

عضویت در سایت

باعضویت در خبرنامه ما ، می توانید از آخرین اخبار این مجموعه آگاه شوید. برای عضویت برروی ادامه مطلب کلیک کنید

ادامه مطلب

درباره مرکز یوگا بیهار

در این قسمت می توانید اطلاعات مربوط به مرکز بین المللی یوگا بیهار را مشاهده نمایید.

ادامه مطلب

عضویت در انجمن

برای اطلاع از آخرین مباحث علمی یوگا می توانید در انجمن ایران بیهار یوگا عضو شوید.

ادامه مطلب